הפרעות התנהגות

הפרעות התנהגות

עיתות מלחמה עשויות לגרום להפרעות התנהגות אצל כלבים. עשויים להופיע תסמינים זהים המופיעים כתוצאה מזיקוקין, סופות ברקים ורעמים.

לא ידוע מדוע בשלב מאוחר לחייהם מראות חיות רגישות ואף התנהגות קיצונית ביותר כתגובה לרעשים סביבתיים.ידוע, כי לטראומה או צלקת מהעבר כמכלאות, התעללות, הפרדה בגיל צעיר מידי וכיו"ב יש משקל בהתהוות הפחד. פחד מושרש עשוי להיהפך ל"פוביה" קרי – תגובה חריפה, מוגברת וקבועה לרעש. סף הרגישות עשוי להיות כה נמוך עד כי החיה תגיב באותה עוצמה גם באירועים שקודם לכן לא היוו גורם ביצירת הפחד כך, בדוגמת פחד מסופות, החיה עשויה לזהות מאפיינים כ-ריח גשם, שינויים בלחץ הברומטרי וכן הלאה, ותגובתה תהיה זהה.

זוהי בעיה נפוצה בקרב כלבים, משמעותית פחות אצל חתולים. מחקרים מראים שיש גזעים החשופים לכך יותר, אלה כוללים בעיקר גזעי תצוגה ועבודה כדוגמת רועה גרמני, קולי, ביגל ובאסט.

תגובת בעלים עשויה להקרין ולתרום להתפתחות תגובה דומה אצל החיה, כך אם קולות זיקוקים יצרו עצבנות ואגרסיביות אצל הבעלים עשויה להיות לכך השפעה על החיה.ובאותו אופן בכיוון הנגדי במקרה של בעלים רגוע.

בין הסימנים השכיחים לביטוי הפחד ניתן למצוא שינויים גופניים והתנהגותיים, כך:

במישור הגופני:

 • אישונים מורחבים.
 • אנורקסיה, חוסר תיאבון.
 • ריור מוגבר.
 • הלחתה מוגברת.
 • ריקון בלוטות סירחון.
 • רעידות.

ובמישור ההתנהגותי:

 • מציאת מחבוא/מקום מסתר- במיוחד אצל חתולים.
 • מתן צרכים במקום המגורים.
 • ניסיונות להימלט מהמקום כמו חפירה, זינוק לעבר חלונות או טיפוס על קירות – במיוחד אצל חתולים.
 • היצמדות אובססיבית לבעלים.
 • אי ציות לפקודות.
 • נביחות ויללות.

 

ברוב מקרי הפרעות התנהגות כלבים הקיימים הכלב סובל משילוב תסמינים (לדוגמא דומיננטיות בשילוב היפר-אקטיביות) ולכן יש לאבחן בביקור הראשון מאיזה תסמינים סובל הכלב ולטפל בכל תסמין ותסמין. בזמן האבחון אנו בוחנים את יחס הכלב לסביבתו (הבית, הבעלים, חיות אחרות וכד').
כמו כל בעיה רפואית ישנם סימנים עליהם הוטרינר-ההתנהגותי מבסס את הדיאגנוזה שלו, הטיפול בכלב כולל טיפול התנהגותי ולפעמים תרופתי.

להלן מס' מושגים ופירושם

פוביה פוסט-טראומתית
מדובר למעשה בפחד חזק ובלתי נשלט שמשתרש בכלב לאחר המגע הראשון בחויה הנחוות אצל הכלב כטראומתית.
לדוגמא: כלב שהחליק במדרגות בכניסה לבניין לא יסכים לעלות בהן יותר.
ברוב המקרים הדבר מוביל גם להכללה והרחבה של הפחד הזה; זאת אומרת שאם בזמן ההחלקה, שנחוותה כטראומה, היו ילדים בסביבה הכלב עלול לשייך את הילדים באופן אוטומטי לטראומה עצמה, אפילו אם הילדים לא לקוחו בה חלק פעיל.
הדבר יגרום לכלב לפחד מילדים באותה דרגה שהוא מפחד מהמדרגות. בהרבה מקרים הכלב מתחיל להגיב בתוקפנות כלפי אנשים ודברים מהם מפחד.

חרדה
חרדה הינו מצב של חשש ולחץ קבועים ללא מקור נראה לעין.
הדבר מתבטא בהתנהגות תוקפנית הגנתית, מצוקה, ערנות מוגברת ולפעמים ליקוק יתר,שתיית יתר או אכילת יתר.
ישנן סיבות רבות לתופעה, כמו התפתחות של בעיה התנהגותית אחרת, חוסר תקשורת בין הכלב לבעליו, תנאי מחיה גרועים, שינוי בעלים ו/או מקום מגורים, אילוף אלים מדי,מקום לא יציב בהיררכיה המשפחתית / להקתית,סיבות רפואיות או תורשתית.

חרדת נטישה
חרדת נטישה הינה מצב של חרדה המלווה בהיקשרות יתר של הכלב לבעליו וקורה כאשר בעל החיים נמצא במצב בו הוא מופרד מבעליו.
הדבר מתבטא בסימני מצוקה כמו יללות, נביחות, מתן שתן, הרס הבית, ליקוק יתר ופאניקה.
ישנם מקרים רבים בהם כלבים נובחים, הורסים ומשתינים אך לא סובלים מחרדת נטישה אלא מהיפר-אקטיביות או דומיננטיות – רק אבחון ע"י מומחים וטיפול מתאים יכול לפתור את הבעיה.

2018-05-27T19:20:06+03:00
Call Now Buttonהתקשרו עכשיו
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support