חתולים ומיתוסים

חתולים ומיתוסים

כל כך הרבה מיתוסים נקשרו במהלך השנים לחיית המחמד המתוקה והצמרירית הזאת, אך האמת היא  שלא כולם מבוססים וחלקם אף מופרכים לחלוטין. אך דבר אחד בטוח: אם מקשיבים להם – לומדים המון. חתולים הם בע"ח נבונים ופיקחים ומי שעוקב אחריהם לאורך שנים לומד למשל מהי עצמאות, מהו פנאי, מהם נימוסים ואיך לחיות בצורה יותר שקטה ומדיטטיבית. אולי זו הסיבה שבמצריים העתיקה החתולים נחשבו לקדושים ומי שהעז להרוג אותם, הסתכן במוות בעצמו.

ד"ר דני פרוידנטל, וטרינר ראשי ב – Dr. Pet מנפץ ומאשש  מיתוסים בנושא חתולים:

המיתוס: חתולים אינם נאמנים. (או: חתול נאמן לבית ולא לאנשים). 
כנראה שמקור המיתוס הזה הוא בבעלי כלבים שפשוט לא הבינו את שפת החתולים.

האמת: חתולים הם חיות נאמנות מאוד! חתול נקשר לבעליו באותה צורה בה כלב נקשר לבעליו. ההבדל בין כלב לחתול הוא בכך שחתולים מופנמים יותר מכלבים. אם כלב יגיע בכישכושי זנב נמרצים כשהבעלים נכנס הביתה, הרי שהחתול יגיע לאזור ויתגלגל על הגב, או יתחיל להשחיז ציפורניים. השמחה היא אותה השמחה וההבדל הוא בדרך הביטוי שלה. חתולים גם מתקשים להתמודד עם פרידה מבעליהם, בדיוק כמו כלבים. גם הם יכולים להכנס לדיכאון, להפסיק לאכול, להתכנס בעצמם ולהזיק לעצמם. משום כך אסור להשאיר חתול למשך פרקי זמן ארוכים מידי לבד. אם אתם נוסעים לחו"ל, חשוב לשתדאגו לכך שלפחות פעם ביום יגיע מישהו להאכיל את החתול, לתת לו יחס ולהקל עליו את הגעגועים.

המיתוס: לאישה בהריון אסור לגדל חתול!

מקור המיתוס הזה במחלה ששמה "טוקסופלסמוזיס" שאכן יכולה לעבור מצואת חתולים נגועה אל אנשים. מכאן ועד

המיתוס וההחלטיות שלו – המרחק רב.

האמת: חלק מהחתולים הם נשאים של טפיל חד תאי- הטוקסופלזמה, "טוקסופלזמה גונדי".  הרבה אנשים נחשפו בעברם לטפיל ללא ידיעתם וכיום הם מחוסנים מפני הדבקה חוזרת. הטפיל יכול לעבור אל אנשים דרך מגע אוראלי עם צואת חתולים נגועה בת לפחות 24 שעות. כלומר, רק אם נוגעים ביד חשופה בצואה בת יותר מ-24 שעות של חתול נגוע ואז מכניסים ידיים לפה אפשר להדבק בטפיל! ניקוי יומיומי של ארגז החול של החתול ורחיצת הידיים לאחר מכן מפחיתה את סיכוי ההדבקות לאפס. בכל מקרה, על מנת לא לקחת סיכונים רצוי שאשה בהריון לא תנקה את ארגז החול של החתול. זה הכל. אגב, רוב מקרי ההדבקה במחלה נגרמים בשל אכילת בשר נא או ירקות ופירות שנחשפו לטפיל ולא נרחצו כיאות.

המיתוס: חתול תמיד נופל על ארבע.

האמת: כשחתול נופל מגובה נמוך הוא מסובב את עצמו לצד ימין, ואז נוחת על רגליו. עם זאת, נפילות מגבהים יכולות לגרום לפציעות קשות או למוות של החתול. חלון בלי רשת או עם רשת לא סגורה היטב מהווה סכנת חיים לחתולים. תאונות קורות גם כשמסירים מזגן חלון לצורך ניקוי או תיקון, וכך גם מרפסות מהוות סכנה משום שהחתול עלול ליפול ממעקה המרפסת תוך כדי רדיפה אחרי חרק למשל. לכן חשוב שתקפידו לסגור את הרשת המובילה למרפסת ולהיות ערניים לעוד מקומות מסוכנים לנפילה, כך תמנעו פציעות חמורות.

המיתוס: לחתולים יש תשע נשמות.

המיתוס הזה נוצר ככל הנראה בגלל השלד הגמיש של החתול המאפשר לו להתכווץ ולהתפתל כדי לעבור במקומות צרים ולא נוחים.

האמת: העובדות המשפיעות על אריכות ימיו של החתול הן תזונה נכונה והטיפול בו, כולל ביקורים סדירים אצל הווטרינר, וכן המרקם הגנטי שלו. תוחלת החיים הממוצעת של חתול מסורס היא בערך 15 שנים, כאשר תוחלת החיים המקסימלית של חתולים היא 35 שנה. תוחלת החיים של חתולי רחוב היא לרוב נמוכה יותר מזו של חתולים החיים בתוך הבית, והסיבה לכך היא כנראה אורח החיים המלחיץ יותר בחוץ המלווה בתאונות, מריבות וחשיפה לתנאי מזג אוויר קיצוניים.


המיתוס: חתולים יכולים לראות בחושך.

האמת: חתולים לא יכולים לראות בחושך מוחלט, אך הם יכולים לראות הרבה יותר טוב מבני אדם בתאורה חלשה משום שהראייה שלהם בתאורה עמומה היא מאד חדה. אחת הסיבות בגללן אסור אף פעם להאכיל חתול במזון לכלבים היא ההגנה על הראייה שלו: בניגוד לכלבים, חתולים לא מסוגלים לייצר את החומצה האמינית טאורין. חוסר בטאורין במזונו של החתול עלול לגרום בעיות ראייה. חתולים צריכים רמה גבוהה יותר של חלבונים בתפריט שלהם בהשוואה לכלבים.


המיתוס: כל החתולים אוהבים דגים.

האמת: אין סוג מזון מסוים שכל החתולים אוהבים. זו הסיבה לכך שהמזונות לחתולים משווקים במגוון טעמים ומרקמים. ברגע שמצאתם מזון חתולים מלא ומאוזן שהחתול אוהב, אל תשנו אותו. שינויים תכופים בתפריט יכולים ליצור חתול בררן במזון, ולגרום לבעיות עיכול. וודאו שעל התווית כתוב שהמוצר נבדק במבחני האכלה בהתאם לתקן האגודה האמריקאית לפיקוח על מזון (AAFCO).


המיתוס: חתולים מסורסים הופכים להיות שמנים ועצלנים.

האמת: למרות שחתולים מעוקרים/מסורסים עלולים להשמין מאד, אפשר בהחלט למנוע מצב כזה. אם החתול מתחיל להעלות במשקל, אל תתנו לו אוכל מהשולחן, ובמידת הצורך, צמצמו את כמות מזון החתולים שאתם נותנים לו. אפשר לעודד את החתול לבצע פעילות גופנית באמצעות משחק ואפשר בהחלט להתייעץ בווטרינר לגבי מצבו הגופני של החתול. לעיקור ולסירוס יש הרבה יתרונות. עיקור נקבות לפני הייחום הראשון יכול אף למנוע גידולי עטין  ודלקות  ברחם.

2018-05-27T19:21:24+03:00
Call Now Buttonהתקשרו עכשיו
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support